Grypa – jak jej się ustrzec

Kategoria: Epidemiologia

W województwie podlaskim w lutym 2017r. zgłoszono 25 059 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę (współczynnik zapadalności dziennej wynosił 75 przypadków na 100 000 mieszkańców), w tym 9 980 zachorowań dzieci do 14 roku życia.

W analogicznym okresie w powiecie bielskim odnotowano 1686 zachorowań, co dało współczynnik zapadalności 106 przypadków na 100 000 mieszkańców. Współczynnik zapadalności znacznie przekroczył wartość współczynnika ogólnowojewódzkiego. Więcej pacjentów z objawami grypy w województwie podlaskim zgłosiło się do lekarza jedynie w powiecie białostockim, gdzie odnotowano 128 zachorowań na 100 000 mieszkańców.

Należy podkreślić znaczenie podstawowej zasady medycyny, która mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Ponieważ wirus grypy jest przenoszony drogą kropelkową, podstawowe znaczenie ma zachowanie higieny osobistej oraz higieny otoczenia. Przebywając w miejscach, w których kontakty z ludźmi są szczególnie bliskie, pamiętajmy o przykrywaniu nosa i ust chusteczką podczas kichani i kaszlu. Duże znaczenie ma częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem bądź żelem antybakteryjnym, zwłaszcza po kichaniu i kaszlaniu. By zapobiec rozprzestrzenieniu się drobnoustrojów, należy unikać dotykania oczu, nosa, a także ust. Osoby chore powinny pozostać w domu i stosować maseczki ochronne przy kontakcie z domownikami.

Dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze pozwala zachować równowagę układu odpornościowego.

Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Szczepionki zawierają antygeny 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Ulotki


Wszystkie pliki

Podgląd: chcesz-się-ustrzec-grypy.pdf (pdf)


Pobierz

Podgląd: grypa-choroba-zakaźna-1.pdf (pdf)


Pobierz

Podgląd: grypa-zalecenia-1.pdf (pdf)


Pobierz

Podgląd: rodzice-grypa.pdf (pdf)


Pobierz